طریقه استفاده از پرمنگنات

طریقه استفاده از پرمنگنات باعث افزایش کارایی آن خواهد شد. برخی از ما تصور می کنیم، تنها مواد طبیعی هستند که برای بشر سودمندند و مواد شیمیایی به‌جز ضرر و خسارت چیز دیگری ندارند. جملاتی شبیه به این از زبان کسانی که شنیده می‌شود که با خواص و کاربردهای فراوان برخی مواد شیمیایی آشنا نیستند.

پرمنگنات از جمله مواد شیمیایی پرفایده در صنایع متفاوت به شمار می‌رود. توصیه می‌کنیم جهت آشنایی با کاربردهای شگفت‌انگیز این ماده و نحوه استفاده از آنها در ادامه با ما همراه باشید.

طریقه استفاده از پرمنگنات

طریقه استفاده از پرمنگنات

پرمنگنات چیست؟ هر آنچه باید در مورد این ماده بدانید

در مورد طریقه استفاده از پرمنگنات به صورت صحیح، بدون شناخت آن نمی‌توان و نباید صحبت کرد. پرمنگنات، از جمله ترکیب‌های معدنی است و به صورت KMnO4 نوشته می‌شود. یون +K و –MnO4 با هم ترکیب شده و این ماده را خلق کرده‌اند. پرمنگنات از جمله موادی است که قابلیت اکسید شوندگی زیادی دارد و به محض حل شدن در آب، رنگ محلول را ارغوانی می‌کند.

موضوعی که باعث شده ما در این متن در مورد طریقه استفاده از پرمنگنات صحبت کنیم، به کاربردهای فراوان و بی‌نظیر آن بر می‌گردد. این ماده از جمله موادی است که در بسیاری جاها مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی نیازهای موجود را به شکلی حیرت‌آور برطرف می‌کند. از این ماده در صنایع کشاورزی، تصفیه آب، صنعت سینما، تصفیه پساب‌های صنعتی و سنتز مواد آلی استفاده می‌کنند.

این ماده از جمله مواد بی‌بو است و به راحتی در آب حل می‌شود. پرمنگنات پتاسیم به صورت بلورهای سوزنی و ریز، و به رنگ ارغوانی تیره‌رنگ مشاهده می‌شود.

شاید این مقالات برای شما کاربردی باشد : 

طریقه استفاده از پرمنگنات را نوع کاربرد آن مشخص می‌کند. این ماده کاربردهای زیادی دارد که برخی از مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

  • پوست

یکی از جاهایی که پرمنگنات اثرات خوبی از خود به جای می‌گذارد، پوست است. در درمان اگزما و یا درماتوزهای شدید از این ماده استفاده می‌کنند. در مواقعی که فرد به دلیل ابتلا به اگزما دچار تاول پوستی شده، به کار بردن این ماده باعث خشک شدن تاول می‌شود. در شرایط اگزما، از محلول رقیق این ماده به‌عنوان یک پانسمان مرطوب استفاده می‌کنند.

  • تصفیه محیط‌های متفاوت

از دیگر کاربردهای پرمنگنات می‌توان به ضدعفونی کردن و تصفیه آب اشاره کرد. در مرغداری‌ها از این ماده برای ضدعفونی کردن سالن‌ها استفاده می‌کنند. پرمنگنات پتاسیم، فسفر آب آشامیدنی را حذف می‌کند.

  • صنعت سینما

از زمانی که بشر با طریقه استفاده از پرمنگنات آشنا شد، فهمید که می‌تواند از آن در صنعت سینما و تلویزیون نیز استفاده کند. زمانی که قرار است یک لباس و یا یک ظرف، قدیمی به نظر آید از این ماده استفاده می‌کنند. پرمنگنات خاصیت اکسیدکنندگی داشته و به طناب، شیشه‌، لباس و پارچه، چهره و ظاهری قدیمی می‌بخشد.

  • زیست پزشکی

درمان برخی بیماری‌ها به کمک پرمنگنات فراهم شده است. در بافت‌شناسی از این ماده برای سفیدکردن ملانین و آشکار شدن جزئیات بافت استفاده می‌کنند. درمان برفک نیز از دیگر خواص قابل توجه این ماده است.

  • تصفیه پساب‌های صنعتی

همان‌طوری که اشاره کردیم، این ماده از جمله موادی است که خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارد. به همین دلیل است که از آن برای تصفیه استفاده می‌کنند.

  • کشاورزی

از دیگر جاهایی که حضور پرمنگنات می‌تواند بسیار کمک‌کننده ظاهر شود، صنعت کشاورزی است. میوه‌هایی مانند انبه، موز و سیب بعد از رسیدن و نرم شدن قابلیت انتقال ندارند و خیلی زود دچار خرابی و فساد می‌شوند. استفاده از پرمنگنات باعث افزایش ماندگاری میوه‌هایی که در فوق اشاره کردیم، خواهد شد و میزان تلفات را کاهش خواهد داد.

از پرمنگنات، بیشتر در چه جاهایی استفاده می‌کنند؟

از پرمنگنات، بیشتر در چه جاهایی استفاده می‌کنند؟

طریقه استفاده از پرمنگنات به چه شکل است؟

شاید برای شما سوال باشد که طریقه استفاده از پرمنگنات به چه شکل است؟ خوب، در ادامه با جواب این سوال همراه باشید:
پرمنگنات پتاسیم ممکن است به صورت کریستال یا محلول عرضه شود.
الف) اگر به عنوان محلول پرمنگنات پتاسیم ۰٫۱٪ داده شود:
۱ قسمت از محلول را به ۸ قسمت آب رقیق کنید (مثلاً ۱۰ میلی لیتر محلول به ۸۰ میلی لیتر آب اضافه شده است) تا محلول بنفش روشن شود.
ب) اگر به صورت کریستال داده شود:
چند کریستال را در یک ظرف آب حل کنید. آن را به محلول بنفش روشن رقیق کنید.
سپس از محلول به صورت زیر استفاده کنید:

این مقاله رو از دست نده!>>>
سنگشویی در گیلان

وان یا لگن را با محلول پر کنید و برای حمام کردن استفاده کنید.

نوارهای پنبه یا گاز را کمی در محلول مرطوب کنید. نوارها را در اطراف مناطق آسیب دیده بپیچید.
نوارها را به مدت ۱۰ دقیقه در جای خود نگه دارید. اگر خشک شدند محلول بیشتری اضافه کنید.

یک وان حمام یا یک لگن را با محلول کافی پر کنید تا نواحی آسیب دیده خیس شود. حدود ۱۰ دقیقه خیس کنید.

پنبه یا گاز را در محلول آغشته کنید و از آن برای شستن نواحی آسیب دیده استفاده کنید.

اگر به طریقه استفاده از پرمنگنات توجه نداشته باشید، ممکن است خود را در معرض عوارض و آسیب‌های این ماده قرار دهید. زمانی که قصد دارید از خواص آن روی پوست استفاده کنید، حتما آن را رقیق کنید.

در مصارف پزشکی، از محلول پرمنگنات پتاسیم ۰٫۱ درصد استفاده می‌کنند. برای آنکه رقت محلول را بالا ببرید، ۱ قسمت از پرمنگنات را با ۱۰ قسمت از آب ترکیب کنید و سپس محلول ایجادشده را در تماس با پوست خود قرار دهید.

توجه داشته باشید، این ماده در حالت عادی به رنگ ارغوانی تیره‌رنگ دیده می‌شود و وقتی با آب مخلوط می‌شود، به رنگ صورتی در می‌آید. با این علامت متوجه خواهید شد که آیا پرمنگنات آماده استفاده روی پوست هست یا خیر.قبل از استفاده از پرمنگنات پتاسیم روی پوست، مهم است که آن را با آب رقیق کنید. اکثر مصارف پزشکی در صورت استفاده از محلول پرمنگنات پتاسیم ۱/۰ درصد به رقت ۱ قسمت به ۱۰ نیاز دارند.

برای دستیابی به رقت مناسب با استفاده از محلول پرمنگنات پتاسیم ۱/۰ درصد، ۱ قسمت پرمنگنات پتاسیم را با ۱۰ قسمت آب داغ ترکیب کنید. پرمنگنات پتاسیم رقیق نشده دارای رنگ بنفش قابل توجهی است، اما محلول رقیق شده باید صورتی باشد.

پرمنگنات پتاسیم باید رقیق شود زیرا محلول رقیق نشده ممکن است باعث سوختگی شود. حتی با رقیق شدن، ممکن است پوست را تحریک کند و با استفاده مکرر همچنان ممکن است باعث سوختگی شود.

این مقاله رو از دست نده!>>>
سنگشویی، اسیدشویی و آنزیم شویی جین یعنی چه؟

پرمنگنات پتاسیم نیز در قرص های ۴۰۰ میلی گرمی (میلی گرم) موجود است. برای استفاده از قرص ها در حمام، قبل از ریختن در حمام، ۱ قرص را در ۴ لیتر آب داغ حل کنید. حمام را می توان دو بار در روز به مدت دو روز تکرار کرد.

در اینجا چند دستورالعمل در مورد نحوه استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای شرایط خاص آورده شده است:

اگزمای عفونی از رقت ۱ قسمت در ۱۰۰۰۰ استفاده کنید یا ایجاد کنید. آن را به یک لگن یا وان حمام اضافه کنید و قسمت آسیب دیده بدن خود را خیس کنید.
زخم های سطحی رقت ۱ قسمت در ۱۰۰۰۰ را روی یک باند قرار دهید و آن را روی زخم خود بمالید. بانداژ را دو تا سه بار در روز عوض کنید.
پای ورزشکار برای عفونت‌های شدید، پای خود را هر هشت ساعت یک‌بار در ۱۰۰۰۰ رقت پرمنگنات پتاسیم خیس کنید. بسته به شدت عفونت شما، پزشک ممکن است راه حل قوی تری تجویز کند.
زرد زخم رقت ۱ قسمت در ۱۰۰۰۰ را به آرامی روی پوست آسیب دیده بمالید تا تکه های شل شده پوست از بین برود.
بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است به شما دستور دهد که محلول قوی تری با رقت ۱ قسمت در ۷۰۰۰ ایجاد کنید. برای رسیدن به این هدف، ۱ قسمت پرمنگنات پتاسیم را با ۷ قسمت آب داغ مخلوط کنید. این یک مایع صورتی کمی تیره تر ایجاد می کند.

بی‌توجهی به طریقه استفاده از پرمنگنات چگونه باعث سوختگی می‌شود؟

سوختگی یکی از عوارض بی‌توجهی به طریقه استفاده از پرمنگنات است. علاوه بر سوختگی برخی عوارض مانند تحریک بافت‌ها نیز ممکن است مشاهده شود.

به خاطر داشته باشید، پرمنگنات پتاسیم غلیظ، می‌تواند با عوارض ناخوشایندی چون سوختگی همراه باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم قبل از استفاده، حتما با آب رقیق شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

گاهی اوقات در افرادی که نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارند، پرمنگنات رقیق نیز می‌تواند همراه با عوارض باشد. برای آنکه دچار عوارض این ماده نشوید، حتما با پزشکان متخصص صحبت کرده و بدون تجویز آنها این ماده را مورد  استفاده قرار ندهید. معمولا با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، پزشک، دوز مشخصی از این ماده را توصیه می‌کند. بهتر است برای مشاهده زودتر نتایج، سرخود عمل نکرده و بیش از مقدار تجویزِ شده مصرف نکنید.

بی‌توجهی به طریقه استفاده از پرمنگنات چگونه باعث سوختگی می‌شود؟

بی‌توجهی به طریقه استفاده از پرمنگنات چگونه باعث سوختگی می‌شود؟

جمع‌بندی

طریقه استفاده از پرمنگنات و دوز مجاز مصرف آن را پزشک تعیین می‌کند. نه‌تنها در مورد مصرف پرمنگنات پتاسیم بلکه در مصرف سایر موادی که از آنها به‌عنوان دارو استفاده می‌کنید، باید به تجویز پزشک و دستوراتی که او می‌دهد توجه و دقت داشته باشید. عجله کردن برای رفع مشکل، و مصرف آن بیش از حد مجاز، شما را در معرض عوارضی، چون سوختگی قرار خواهد داد.

همان‌طوری که اشاره کردیم، این ماده در صنایع نیز کاربردهای زیادی دارد و استفاده از آن تنها به حوزه پزشکی محدود نمی‌شود. صنایع تصفیه‌کننده آب و یا صنایعی که نیاز دارند پساب‌های خود را تصفیه کنند، می‌توانند از این ماده به بهترین شکل ممکن بهره ببرند و کمترین آثار زیست‌محیطی را در طبیعت از خود به جای بگذارند.

صنایع داخلی که تمام فعالیت‌هایشان بر پایه این ماده است، باید پرمنگنات  موردنیاز خود را از تولیدکنندگان معتبری همچون کیمیا نساجین خریداری کنند. کیفیت بالای این ماده در بروز زودتر نتایج، بسیار کمک‌کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود