انواع دیسپرس کننده [ معرفی و بررسی انواع دیسپرس کننده ]

انواع دیسپرس کننده در صنایع مختلف به کار برده می‌شود. این محصول در صنعت نساجی و در سایر صنایعی که با سوسپانسیون‌ها سرو کار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برای آنکه کاربرد این محصول با بیشترین شدت اثرگذاری همراه شود، می‌بایست در انتخاب نوع آن دقت کرد. اگر نتایج صنعتی که در آن مشغول به کار هستید، وابستگی زیادی به نوع دیسپرس کننده دارد، توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

انواع دیسپرس کننده [ معرفی و بررسی انواع دیسپرس کننده ]

انواع دیسپرس کننده [ معرفی و بررسی انواع دیسپرس کننده ]

دیسپرس کننده چیست؟ اطلاعاتتان را در مورد این محصول، کامل کنید

برای شناخت انواع دیسپرس کننده، باید با طرز کار این ماده و نحوه عملکرد آن آشنا شد. دیسپرس کننده یک ماده بی‌رنگ است و از آن در صنعت نساجی برای رنگ کردن الیاف و پارچه به وفور استفاده می‌کنند.
از دیگر نکاتی که برای افزایش شناخت نسبت به این ماده باید ذکر شود، این است که این ماده، بار مثبت و منفی ندارد و از آن به عنوان یک ماده خنثی یاد می‌کنند. برای جلوگیری از ته‌ نشین شدن اکستندرها در محیط آبی نیز این ماده به کار برده می‌شود. این مواد قدرت قابل توجهی بر تثبیت رنگدانه‌های معدنی دارند.
از دیگر مواقعی که از دیسپرس کننده‌ها استفاده می‌کنند، جدا کردن ذرات در سوسپانسیون است. سوسپانسیون‌ها، به مخلوط‌ های معلق در مایع گفته می‌شود؛ این مخلوط را جزء یکی از مخلوط‌ های ناهمگن می‌دانند. این ترکیب در حالت عادی ناپایدار است و ذرات آن ته‌ نشین می‌شود. برای آنکه از رسوب و ته‌ نشینی سوسپانسیون جلوگیری به عمل آورند، از دیسپرس کننده‌ها استفاده می‌کنند.
برخی صنایعی که گندزایی در آنها حرف اول را می‌زند، از وجود و خاصیت این ماده نیز به نحو احسن استفاده می‌کنند. در این صنایع، دیسپرس کننده برای افزایش عملکرد و راندمان مواد گندزدا به کار برده می‌شود.
آیا وقت آن نرسیده است که با انواع دیسپرس کننده آشنا شوید؟

این مقاله رو از دست نده!>>>
سنگ شویی در کیش و قشم

 

دیسپرس کننده چیست؟ اطلاعاتتان را در مورد این محصول، کامل کنید

دیسپرس کننده چیست؟ اطلاعاتتان را در مورد این محصول، کامل کنید

این مقاله و محصول برای شما بسیار کاربردی خواهد بود : 

انواع دیسپرس کننده در دو دسته زیر طبقه‌بندی می‌شود:

  • دیسپرس کننده‌ پلیمری
  • دیسپرس کننده‌ با مولکول‌های ساده

هر یک از انواعی که در فوق اشاره کردیم، خود دارای چندین زیرمجموعه است که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.
۱- دیسپرس کننده‌های پلیمری
همان‌طوری که اشاره کردیم، دیسپرس‌کننده‌ها انواع متفاوتی دارند که یکی از آنها دیسپرس کننده از نوع پلیمری است. نوع پلیمری سه زیرشاخه به شرح زیر دارد:
۱-۱-مشتقات پلی اسیدی شامل پلی اکریلات و پلی متا اکریلات؛ بسیار پایدار
یکی از انواع دیسپرس کننده‌های پلیمری، مشتقات پلی اسیدی است. این مشتقات شامل پلی اکریلات و پلی متا اکریلات هستند. میزان مصرف این نوع دیسپرس کننده، بالاست و کاربرد بیشتری دارد. این نوع دیسپرس کننده، از نظر عملکرد در سطح بهتری قرار داشته و پایداری آن نیز قابل توجه است. از دیگر مزیت‌های این نوع می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد.
۲-۱ – کوپلمیرهای آب گریز؛ افزایش براقیت
از دیگر انواع دیسپرس کننده‌های پلیمری می‌توان به کوپلیمرهای آب گریز اشاره کرد. این نوع دیسپرس کننده نسبت به مشتقات پلی اسیدی، اثرگذاری کمتری دارد، اما در نهایت، براقیت بیشتری را به وجود می‌آورد. رنگ دهی بهتر پیگمنت‌های آلی به دلیل حضور کوپلیمرهای آب گریز اتفاق می‌افتد.
۳-۱- کوپلیمیرهای آب دوست؛ سازگار با غلظت دهنده‌های تجمعی
از دیگر انواع دیسپرس کننده نوع پلیمری، کوپلیمر آب دوست است. این نوع نیز در مقایسه با پلی اسیدها، اثرگذاری کمتری دارد، اما در مقابل، باعث ایجاد براقیت بیشتر می‌شود. این نوع، سازگاری بیشتری را با غلظت‌ دهنده‌های تجمعی از خود نشان می‌دهد.
۲- دیسپرس کننده‌ با مولکول‌های ساده
از دیگر انواع دیسپرس کننده، دیسپرس کننده با مولکول‌های ساده است. این نوع زیر چندین زیرشاخه به شرح زیر دارد:
مشتقات همراه با فسفات
آمین‌ها که از آن جمله می‌توان به ۲ آمینو اسید- ۲ متیل – ۱ پروپانول (AMP) اشاره کرد.
برخی اسیدها مانند اسیدسیتریک
سیلیکات‌هایی چون سیلیکات سدیم و پتاسیم
از بین دیسپرس کننده‌ها با مولکول ساده که در فوق اشاره کردیم، مشتقات همراه با فسفات کاربرد بیشتری داشته و متداول‌تر به نظر می‌آید. از جمله مزیت‌های این گروه می‌توان به قیمت مناسب آنها و کم‌مصرف بودنشان اشاره کرد. عیبی که این نوع دیسپرس کننده دارد، تشکیل کریستال در فیلم رنگ است که آن هم به دلیل نمکی بودن ساختار آنها اتفاق می‌افتد. این نوع، در انبارداری طولانی‌مدت، پایداری خود را از دست داده و به مونوفسفات تبدیل می‌شوند. از دیگر معایب آن می‌توان به کاهش براقیت اشاره کرد.

این مقاله رو از دست نده!>>>
سنگشویی در کرمان

چگونه می‌توان یکی از بهترین انواع دیسپرس کننده را انتخاب کرد؟

انتخاب انواع دیسپرس کننده اگر قرار باشد با عملکرد و بازدهی بالا صورت گیرد، باید همراه با آگاهی و دانش باشد. هر دیسپرس کننده‌ای خاصیت خود را دارد و باید در جای مناسب به کار برده شود؛ هر نوع ماده پخش‌کننده‌ای را نمی‌توان به هر صنعتی پیشنهاد کرد.
موضوع دیگری که در کنار انتخاب بهترین و موثرترین انواع دیسپرس کننده باید مورد توجه قرار داده شود، تهیه کردن آن به مقدار کافی است. حتی اگر دیسپرس کننده، بالاترین بازدهی و عملکرد را داشته باشد، اما اگر به میزان کافی از آن تهیه نشود، باز هم مشکلات زیادی در حین کار ایجاد می‌کند. از طرفی، زیاد استفاده کردن از آن نیز می‌تواند تبعات خاص خود را داشته باشد و تاثیر منفی بر نتیجه کار از خود به جای بگذارد.
اگر برای خرید مواد دیسپرس کننده یا مواد پخش‌کننده، اطلاعات کافی ندارید و نمی‌دانید باید چه میزان از آن را تهیه کنید به مراکزی مراجعه کنید که می‌توانند بهترین راهنمایی را در اختیار شما قرار دهند. نام یکی از فروشگاه‌هایی که می‌تواند به خوبی در این زمینه به شما کمک کند، را در ادامه ذکر خواهیم کرد.

چگونه می‌توان یکی از بهترین انواع دیسپرس کننده را انتخاب کرد؟

چگونه می‌توان یکی از بهترین انواع دیسپرس کننده را انتخاب کرد؟

جمع‌بندی

انواع دیسپرس کننده و معرفی خواص و کاربردهایی که هر کدام دارند، موضوع صحبت ما در این متن بود. با توجه به گسترده بودن تنوع دیسپرس کننده‌ها، توصیه می‌کنیم به مراکز فروشی مراجعه کنید که کامل‌ترین اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهند. نام یکی از این مراکز فروش معتبر و با سابقه، کیمیا نساجین است.
کارشناسان ما در کیمیا نساجین، تمام اطلاعاتی را که شما به آنها نیاز دارید، در اختیارتان قرار داده و با جان و دل، هر آنچه را که باید در مورد دیسپرس کننده‌ها و میزان مجاز استفاده از آنها بدانید به شما می‌گویند. امیدواریم به کمک این مجموعه، بتوانید به نیاز صنعتتان به دیسپرس کننده‌ها پاسخ دهید و با بهترین نتایج و عملکرد روبه‌رو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود