دیسپرس کننده پودری چیست؟

دیسپرس کننده پودری نقش مهم و ارزشمندی در صنایع نساجی دارد. این صنایع بدون حضور ماده‌هایی چون دیسپرس کننده‌ نمی‌توانند تولیدات خود را با کیفیت بالایی ارائه دهند و این به عنوان یک نقص و کمبود در این صنعت به شمار می‌رود. به همین دلیل است که امروزه، از دیسپرس کننده در نساجی زیاد استفاده می‌کنند. درست است که این ماده در انواع و اقسام متفاوت در بازار موجود است، اما با این حال این تنوع، هیچ تاثیری بر کیفیت این ماده نداشته و نتوانسته باعث کاهش اثرگذاری آن شود. اگر در خصوص دیسپرس کننده‌های پودری، اطلاعاتی ندارید، در ادامه این متن ما را همراهی کرده و برای تکمیل اطلاعاتتان، مقاله واردات دیسپرس کننده را نیز مطالعه کنید.

برای خرید محصول دیسپرس کننده کلیک کنید 

دیسپرس کننده چیست؟ آن را مختصر، و در عین حال جامع بشناسید

یکی از مهم‌ترین وظایفی که به عهده دیسپرس کننده‌ها قرار داده شده است، معلق نگه داشتن ترکیباتی است که برای رنگ‌آمیزی پارچه‌ها به کار برده می‌شود. این ماده، کلیه ترکیبات موجود در رنگ را به صورت معلق نگه می‌دارد و باعث افزایش یکنواختی آنها در مخلوط می‌شود.

از دیسپرس کننده‌ها، به عنوان یک ماده جلوگیری کننده‌ از ته‌نشین شدن اکستندرها در محیط آبی یاد می‌کنند. این ماده، از یک سمت به پیگمنت‌ها و از سمت دیگر نیز به پلیمر و رزین متصل می‌شود. این همان ویژگی اصلی و اساسی دیسپرس کننده است که باعث می‌شود پودرها به صورت یکنواخت در مخلوط پخش شده و در یک جا رسوب نکنند و ته‌نشین نشوند.

این مقاله رو از دست نده!>>>
عوارض خوردن پرمنگنات پتاسیم⭐ ( 7 عوارض )

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر آید که خرید دیسپرس کننده پودری اهمیت زیادی ندارد و در صورت نبود آن نیز نساجی می‌تواند با موفقیت به کار خود ادامه دهد؛ این تفکر درست نیست. دیسپرس کننده‌ها، نه تنها باعث پخش یکنواخت مواد و ترکیبات به کار برده شده در رنگ می‌شوند، بلکه روی خواصی چون دانه‌بندی، ویسکوزیته، افزایش پایداری محصول در زمان انبارداری و غیره نیز تاثیر دارند. به همین دلیل است که در صنعت نساجی از این ماده به وفور استفاده می‌شود و خرید این ماده، قسمتی از هزینه‌های این صنایع را به خود اختصاص می‌دهد.

چرا صنعت نساجی اصرار به استفاده از دیسپرس کننده پودری دارد؟

دیسپرس کننده پودری با کیفیت که توسط برخی منابع معتبر این ماده به فروش می‌رود، تاثیر بسزایی در خروجی کارهای نساجی دارد. از جمله مزیت‌هایی که باعث شده صنعت نساجی از دیسپرس کننده به وفور استفاده کند و هزینه‌ای برای خرید آن بپردازد، شامل مزیت‌ها و خواص زیر است:

  • دیسپرس کننده‌های پودری قدرت دیسپرس کنندگی بالایی دارند.
  • این مواد فاقد هر گونه ترکیبات آتش‌زا هستند و نگهداری و انبارداری آنها هیچ خطری را در پی نخواهد داشت.
  • از دیگر مزیت‌های این ماده، غیر سمی بودن آن است. این ماده ترکیبات سمی نداشته و به همین دلیل استفاده از آن سلامت انسان را به خطر نمی‌اندازد.
  • دیسپرس کننده بعد از آنکه در آب حل شد، تاثیر خاصی از نظر شیمیایی و فیزیکی روی پارچه نخواهد داشت. این ترکیب بعد از حل شدن در آب، میزان شفافیت آن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و باعث کدورت آن نمی‌شود.
  • با انواع لاتکس‌های مصنوعی و طبیعی سازگاری بالایی دارد و این فاکتور در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • یون‌هایی چون کلسیم، کلر، منیزیم و یا یون‌هایی که از آنها به عنوان یون‌های مزاحم یاد می‌کنند، در این ماده وجود ندارد.
  • این نوع دیسپرس کننده ماندگاری بالایی از خود نشان می‌دهد.
  • در محیط‌های آبی بسیار کاربرد دارد.
این مقاله رو از دست نده!>>>
انواع دیسپرس کننده

در هنگام استفاده از دیسپرس کننده این نکته بسیار مهم را مورد توجه قرار دهید!؟

همان‌طوری که در فوق نیز اشاره کردیم، دیسپرس کننده پودری، سمی نیست و خطر خاصی برای سلامت انسان نخواهد داشت؛ اما از آنجایی که بهر حال، این ترکیب، یک ترکیب شیمیایی است و ممکن است برخی افراد در اثر تماس با آن دچار حساسیت و یا عارضه شوند، بهتر است زمانی که کسی می‌خواهد از آن استفاده کند، مواظب باشد تا این ماده هیچ تماسی با پوست بدنش نداشته باشد.

اگر در اثر بی‌احتیاطی، این ماده در تماس با پوست بدن قرار گرفت، هر چه سریع‌تر برای شستشوی آن اقدام کرده و اجازه ندهید حتی مقدار بسیار کمی از آن روی پوست باقی بماند.

آیا شایعه نبود دیسپرس کننده پودری با کیفیت در ایران حقیقت دارد؟

یکی از شایعاتی که در مورد دیسپرس کننده پودری شنیده می‌شود، این است که صنایع نساجی برای تهیه این ماده از داخل کشور با مشکل مواجه هستند و نمی‌توانند این ماده را در بالاترین کیفیت‌ خریداری کرده و مصرف کنند.

ما نمی‌گوییم تمام دیسپرس کننده‌های موجود در بازار از کیفیت بالایی برخوردار هستند، اما مساله‌ای که می‌توانیم به جرات در مورد آن صحبت کنیم، فعالیت صادقانه و به دور از تقلب برخی مراجع فروش این ماده، مانند کیمیا نساجین است. ما در این مجموعه، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا یک دیسپرس کننده با کیفیت و با درجه خلوص بالا در اختیار تولیدکنندگان پارچه کشورمان قرار گیرد. برای خرید این ماده با کارشناسان ما در تماس باشید و اطلاعات مورد نیاز را از آنها دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود