پارچه چیست؟

پارچه از بهترین ، ضروری ترین و پر کاربرد ترین اختراعات بشر می باشد. پارچه لایه ای است که از مجموعه نخ ها و الیاف های مصنوعی یا طبیعی ساخته شده است. نحوه کنار هم قرار گیری نوع نخ ها یا الیاف ساختمان پارچه و نوع منحصر به فرد آن را آشکار می سازد. پارچه ها با روش های ریسندگی ، بافندگی یا فشرده سازی الیاف تولید می شوند.

در پارچه ها نحوه قرار گیری و متصل شدن الیاف نخ معلوم میکند که پارچه چیست و از کجا آمده. پارچه آن هم اکنون انواع بسیاری دارند و در جهان نیز بسیار استفاده می‌شوند، اما یکی از پر استفاد ترین پارچه های جهان پارچه جین لباس های شلوار های ساخته شده از آن جنس است که سالانه میلیارد ها لباس از این نوع پارچه فروخته می‌شود.

انواع پارچه

پارچه ها در کل چهار نوع هستند که در پایین مشاهدده می کنید :
• پارچه هایی به اصطلاح گیاهی مانند : کتان، پنبه و کنف.
• پارچه هایی به اصطلاح حیوانی مانند : ابریشم ، پشم و خز طبیعی.
• پارچه هایی به اصطلاح معدنی مانند: آزبست و پارچه های شیشه ای.
• پارچه هایی به اصطلاح شیمیایی مانند : نایلون و پلی استر

پارچه ها را می توان به سه گروه الیاف تقسیم کرد : الیاف ترکیبی و مصنوعی و طبیعی که در ادامه این مقاله در این رابطه توضیح خواهیم داد.

پارچه های الیاف گیاهی

پارچه هایی که با استفاده از الیاف گیاهی ساخته می شوند شمال موارد زیر هستند :
• الیاف میوه ای _ دانه ای مثل پنبه
• الیاف برگی مثل سیسال
• الیاف ساقه ای مانند کتان

پارچه های الیاف طبیعی
پارچه های الیاف طبیعی همانطور از اسمشان پیداست پارچه هایی هستند که از طبیعت گرفته می شوند مانند پوست حیوانات ، پیله کرم ابریشم و دانه گیاهان. این گونه پارچه ها همیشه از بهترین ها هستند.
ویژگی پارچه های طبیعی:
• این پارچه با تنفس کردن باعث ایجاد حساسیت نمی شود.
• بسیار با دوام و با لطافت می باشد.
• سازگار بالایی با پوست انسان دارد.
• در اثر تابش اشعه فرابنفش خورشید دچار تغییر رنگ نمی شود.
• اما به سرعت چروک می شود.

الیاف نخی بیشتر از سایر الیاف چروک می‌شوند و گاهی اوقات پس از اولین شست‌ و شو آب می‌ روند. این مدل‌ها بسته به مرغوبیتی که دارند، رنگ پس می ‌دهند و برای شستن آن‌ها باید دقت بیشتری داشته باشید. منسوجات با الیاف طبیعی به ‌هیچ‌ عنوان بید نمی‌زنند، اما احتمال اینکه در آب هوای رطوبتی کپک بزند زیاد است.

حالا وقت معرفی انواع پارچه های الیاف گیاهی است با ما همراه باشید :

کتان

کتان یکی از محبوب ترین پارچه ها که مطمئنن شما نیز از آن استفاده کردید. کتان نوعی الیاف خشک و خشن است که زود چروک می شود اما به دلیل خنک بودن از در تولید پوشاک بسیار استفاده می کنند البته که در بیشتر اوقات لباس هایی که با استفاده از پارچه کتان ساخته می شوند مناسب تابستان هستند.

این مقاله رو از دست نده!>>>
زاپ چیست؟ ⭐ زاپ شلوار چیست؟

 

جین

جین نوعی پارچه کتانی با بافت های راه راه اما بسیار ضخیم می باشد که به عنوان پارچه دنیم نیز شناخته می شود. این پارچه بسیار با دوام و با استحکام بالا می باشد. پارچه جین که به تازگی در چند دهه اخیر در بین افراد جهان به اصطلاح مد شد زیبایی منحصر به فردی دارد و همچنین قیمت آن نیز مناسب است. به همین دلیل بسیاری از کودکان ، جوانان و حتی میانسالان و افراد کهن سال از این نوع پارچه استفاده می کنند. از آن جایی این پارچه بسیار ضخیم است تولید کنندگان انواع لباس ها از این پارچه با توجه به فصل مورد نظر مقدار ضخامت آن را خود تنظیم می کنند. البته که با پیشرفت و مد شدن شلوار جین صنعت نساجی نیز پیشرفت های بسیاری کرد. و شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره روش های سنگ شویی یا اسید شویی یا روش های دیگر به مقاله سنگشویی، اسیدشویی و آنزیم شویی جین یعنی چه؟ سر بزنید.

مخمل

مخمل نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم ، پنبه، کتان یا پشم تهیه می شود. پارچه مخمل بسیار زیبا و جلوه زیبایی دارد. از این پارچه برای دوخت انواع پوشاک پاییزی و زمستانی استفاده می شود. همچین این پارچه بسیار لطافت بالایی دارد و از این پارچه برای تهیه کردن فرش نیز استفاده می شود که پارچه هایی که از این جنس ساخته شده اند بسیار گران قیمت و لاکچری به حساب می آیند و معمولا جلوه دکوری دارند تا اینکه بخواهیم آن هارا روی زمین بی اندازیم.

 

پارچه های الیاف حیوانی

پارچه های الیاف حیوانی از مو ، پوست و کرک حیوانات ساخته می شود . اولین بار توسط کسانی که در کوهستان بودند و کارشان پرورش دام و مخصوصا گوسفند بود تهیه شد.
در ادامه پارچه های الیاف حیوانی را میبینیم

پارچه زربافت چیست ؟

زربافت یا زربفت یک پارچه بافتنی طرح دار است. در پارچه زربافت برخلاف پارچه های سوزن دوزی شده، طرح ها در پارچه بافته می شوند. پارچه زربافت سابقه ای طولانی دارد و در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. معمولاً پارچه زربافت برای دوخت لباس های تزئینی به کار می رود، اما امروزه دیگر مثل قبل خاص نیستند.
در قسمت اعظم تاریخچه پارچه زربافت از الیاف ابریشمی برای ساخت این پارچه استفاده شده است، اما امروزه می توان پارچه های زربافت ساخته شده با الیاف پشمی، پنبه ای یا حتی مصنوعی را نیز مشاهده کرد. این پارچه ها حتی اگر از الیاف ارزان قیمت هم ساخته شوند و برای دوخت لباس های کژوال هم مورد استفاده قرار گیرند، باز هم هاله ای از زیبایی و اغواگری را با خود به همراه دارند.
بافت پارچه های زربافت از نظر پیچیدگی بسیار متفاوت است؛ ساده ترین طرح های پارچه زربافت با اضافه کردن تنها یک طرح اضافه به بافت پارچه به دست می آیند. از طرف دیگر الگوهای پیچیده زربافت ممکن است از مجموعه ای متنوع از نخ های چند رنگی به وجود بیایند.

پلی استر

 پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می شوند.

این مقاله رو از دست نده!>>>
انواع دیسپرس کننده

پشم

پشم از محبوب ترین و متداول ترین الیاف حیوانی در صنعت نساجی است. پارچه های پشمی در هر صورت رطوبت هوا را جذب کرده و حرارت را دفع می کنند در نتیجه لباس های پشمی شمارا همیشه گرم نگه می دارند. به همین دلیل برای تهیه انواع لباس های زمستانی از این پارچه استفاده می کنند. همچنین این نوع پارچه به شستشو بسیار حساس است و اگر درست شسته نشود به سرعت تغییر شکل می دهد.

 

ابریشم

ابریشم از با کیفیت ترین پارچه ها در جهان می باشد که برای تهیه لباس های رسمی و مجلسی بیشتر استفاده می شود. و این پارچه از پیله کرم ابریشم گرفته می شود. ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد و نباید با آب شست و شو وخشک شود و باید با بخار شست و شو و خشک بشوند. نوع دیگری از پارچه ابریشم که پارچه ابریشم مصنوعی شناخته می شود که ترکیب پارچه ابریشم با چند ماده دیگر است و از شباهت زیادی با هم دارند. پارچه های ابریشم طبیعی بسیار گران قیمت هستند و دوام کمتری نسبت به ابریشم مصنوعی دارند

چرم طبیعی

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو ، گوسفند ، کروکدیل ، شتر مرغ و حتی کوسه تهیه می شود. چرم پارچه ای بسیار گرمازایی می باشد و به لطف توانایی تنفس پذیری جایگاه مهمی را در بخش پوشاک به خود اختصاص داده. همچنیین این پارچه بسیار زیبا بوده و چرم های اصیل و طبیعی بسیار گران قیمت هستند.

پارچه های لیاف مصنوعی

در بین همه مدل پارچه هایی گفتیم و خواهیم گفت می توان نوعی پارچه هایی مشاهده کنیم که از شیمیایی هستند که به الیاف مصنوعی معروف هستند. اگر بخواهیم واضح تر پارچه های الیاف مصنوعی را توضیح دهیم باید بگوییم پارچه های الیاف مصنوعی از ترکیب مواد شیمیایی با مواد ارگانیک و یا کاملا مصنوعی می باشد. پارچه های الیاف مصنوعی هرکدام ویژگی خاص خود را دارند برخی بسیار ظریف هستند ، برخی جاذب رطوبت بوده و …

این پارچه ها ساخته دست انسان ها بوده از مهم تررین ویژگی های آن ها به سبک بودن ، استحکام بالا ، آب نرفتن ، ساییده نشدن می باشد.

در پایین نمومه هایی از این پارچه را می بینید :

نایلون

نایلون همانطور که احتمالا می دانید یکی از پرکاربرد ترین پارچه در زندگی ما به شمار میرود. پارچه نایلون ابتدا به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای ابریشم ساخته شد. در اوایل به وجود آمدن پارچه نایلون از آن برای جوراب زنانه و برس مسواک استفاده می شد و مدتی بعد در جنگ جهانی دوم برای تولید چتر نیز استفاده شد.

از ویژگی های بسیار خوب پارچه نایلون می توان به داشتن استحکام بالا در برابر ساییش و کشش اشاره کرد همچنین این پارچه کمترین رطوبت را به خود جذب کرده و خیلی زود خشک می شود. به همین دلایل از نخ نایلون برای تهیه جوراب ساق بلند ، مایو شنا ، لباس ورزشی ، بارانی استفاده می شود.

 

و اما شما عزیزان برای گرفتن انواع خدمات سنگ شویی میتوانید از طریق شماره تماس با شرکت بزرگ کیمیا نساجین ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود