تاریخچه شلوار جین

اگر بخواهیم به طور خلاصه تاریخچه شلوار جین را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم :

شلوار جین در واقع در قرن ۱۵ کشف شد، اما تا چند قرن پیش استفاده نمیشد تا جایی که افرادی که کار های سختی مانند کار در معدن داشتند، برای این گونه افراد لباسی تولید میشد که استحکام کاف نداشت و همین نداشتن استحکام باعث میشد طی دو هفته یا کمتر این پارچه پاره شده و کارگر مجبور بود به خودی خود لباسی دیگر تهیه کند. پس از مدتی کارگران شروع به اعتراضات کردند و لباس ه پارچه های مستحکم تر درخواست کردند، در همین زمان بود که استفاده از پارچه جین در جهان آغاز شد. پس از مدتی این پارچه بین مردم جهان شهرت یافت و علاوه بر معدن‌چیان مردم عادی نیز از این پارچه استفاده می‌کردند. همچنین باید بگوییم که این پارچه برای اولین بار در کشور آمریکا استفاده شد. اما شرکت های تولیدی این شلوار در ایتالیا بودند.

این بود متخصر از تاریخچه شلوار جین اما اگر میخواهید این داستان را کامل تر بخوانید و از آن لذت ببرید، با ما در ادامه همراه باشید:

پارچه و شلوار جین را امروزه همگی به خوبی می شناسیم و اغلب افراد و به ویژه جوانان در طول زندگی خود از این نوع پارچه استفاده کرده اند. اما تاریخچه شلوار جین و لباس هایی که از این نوع پارچه محکم تولید می شود چیست؟ پیدایش این پارچه از کجا بوده و چه فرآیندی طی شده تا این نوع خاص از پوشاک تا این حد مرسوم شود؟

در واقع پارچه جین از قرن ۱۵ کشف شد اما چند قرن پیش اصلا مورد استفاده قرار نمی‌گرفت و باید اشاره کرد که مهد رشد و رونق شلوار ها پارچه های جین کشور آمریکا بود. داستان اولین استفاده پارچه جین بسیار جالب است بطوری که ما از شما درخواست م‌کنیم آن را به طور کامل بخوانید، در ادامه همراه ما باشید:

در چند قرن پیش معدنچیان طلا، شیفته دوام و قابلیت تعمیر پنبه بافته جین شدند، البته این علاقه بیشتر به دلیل آن بود که لباس های آن ها دائم در حال پاره شدن و خراب شدن بود و به دلیل حقوق کمی که می‌گرفتند خریدن لباس برای خودشان به صورت هفتگی بسیار سخت بود بنابراین آن ها با اعتراضات این پارچه را جایگزین پارچه های قبلی کردند. و اگرچه رنگهای دیگر به طور گسترده در غرب آمریکا در دسترس بود، اما مردم آبی نیلی را بیشتر دوست داشتند استفاده از آن را به بقیه رنگ های جین ترجیح می‌دادند. این قسمتی بود از اولین باری که پارچه جین از آن استفاده شد. اندکی بعد نیز این پارچه سرتاسر جهان معروف شد و کم کم تا به امروز تبدیل به پر استفاده ترین پارچه در جهان شده است.

 

شلوار جین سنگشویی شده

در این مقاله به بررسی تاریخچه شلوار جین و آنچه تا کنون درباره آن گفته نشده، پرداخته ایم. منشا این پارچه به فرانسه باز می گردد و به علت استحکام بالای پارچه به عنوان لباس کار بهره های فراوانی از آن گرفته شده است. در ادامه به بررسی جزئیات تاریخچه شلوار جین می پردازیم.

پارچه جین

پارچه جین نوعی پارچه محکم و کلفت کتانی است که در زبان لاتین به آن دنیم نیز گفته می شود. امروزه شاهد استفاده از کلمه لی برای پوشاک جین هستیم که باید اشاره کرد لی (Lee) نام یک برند تولید کننده این نوع پوشاک است که در کشور ما نام این برند بر کل پوشاک با جنس جین گذاشته شده است.

پارچه جین منشا فرانسوی دارد و اولین بار بافندگان فرانسوی در شهر نیم تلاش کردند تا از این پارچه بهره برداری کنند. علت اینکه نام پارچه جین را در زبان بیگانه دنیم می نامند هم همین است. دنیم (De Nimes) در زبان فرانسوی به معنای از نیم می باشد. این نوع پارچه به دلیل استحکام بالایی که دارد، در گذشته به عنوان لباس کار و پوششی برای کشاورزان و صنعت گران بوده است، اما امروزه شاهد استفاده از آن در همه گروه های سنی به عنوان نوعی پوشش به روز و مدرن هستیم.

سنگ شویی چیست ؟

همه شما می‌دانید پارچه جین چیست و قطعا از ان استفده کردید. علاوه بر این ها می‌دانید که پارچه جین یک پارچه ضخیم و با دوام می‌باشد که در مدل ها و انواع مختلف زنانه و مردانه عرضه می‌شود. اما سوال اینجاست که این پارچه چگونه بوجود می‌آید و فرآیند تولید آماده سازی آن چگونه است ؟

برای آماده سازی یک شلوار و یا لباس جین باید از فرآیند سنگ‌شویی استفاده شود. این فرآیند برای کاستن ضخامت پارچه جین استفاده می‌شود زیرا این پارچه بصورت پیش‌فرض ضخیم است و این ضخامت قبل از فرآیند سنگ‌شویی غیر قابل تحمل است و نمیتوان از آن استفاده کرد. در فرآیند سنگ‌شویی پارچه جین را با سنگ در ماشین لباس‌شویی های صنعتی ترکیب می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا پارچه به میزان لازم از ضخامت آن کاسته شود و آماده استفاده شود. این کاهش ضخامت بستگی به فصلی که درون آن هستیم نیز مرتبط است برای مثال در تابستان پارچه ها را نازک تری می‌کنند اما در زمستان ضخامت آن را بیشتر می‌گیرند تا هوای سرد آزار دهنده نباشد.

پس از کوفته شدن پارچه در لباس‌شویی های صنعتی نیرو های انسانی به کمک سنگ پا یا سنگ پومیس محکم روی پارچه مورد نظر می‌کشند تا پارچه حالت سایه را به خود بگیرد و زیبایی و جذابیت پارچه جین آشکار شود.

و در مرحله آخر هم با توجه به علاییق مشتریان روی آن زاپ زده می‌شود.

شلوار جین چیست؟

حال که تا حدی با تاریخچه این نوع پارچه آشنا شدید، به این پرسش پاسخ می دهیم که شلوار جین چیست؟ چگونه پارچه ای که به عنوان لباس کار شناخته می شد، امروزه به عنوان پوشاک غالب جوانان مرسوم شده است؟ در پاسخ به این سوال که شلوار جین چیست؟

سگشویی شلوار جین

باید گفت که اگرچه از پارچه دنیم برای تولید همه مدل لباس بهره گرفته می شود، اما تولید شلوار از جین مرسوم تر است. شلوار جین ابتدا به عنوان لباس کار و بعدها به عنوان نوعی پوشش برای افراد طغیان گر، گاو چران ها و … مورد استفاده قرار گرفت. اما از دهه ۱۹۸۰ میلادی شاهد ترویج این شلوار ها در بین همه مردم و به ویژه جوانان بودیم. امروزه این شلوار ها در همه رنگ تولید و روانه بازار می شوند، اما در گذشته رنگ آبی پر رنگ برای این نوع پوشش مرسوم تر بود، زیرا کثیفی را دیرتر نشان می داد و برای لباس کار انتخاب ایده آل تری بود. در پاسخ به این پرسش که رنگ آبی شلوار جین چیست؟ باید گفت که بهره گیری از ماده ای به نام نیل سبب ایجاد این رنگ شده است.

ویژگی شلوار جین خوب

شلوارهای جین از آن دسته محصولاتی هستند که تا سالیان سال برایتان کار کرده و به راحتی از بین نمی روند. اما از آنجایی که امروزه تولید کنندگان متقلب اقدام به عرضه محصولات بی کیفیت کرده اند، لازم دیدیم تا ویژگی شلوار جین خوب را عنوان کنیم.

یکی از مهم ترین فاکتور ها به هنگام خرید پارچه دنیم، توجه به ضخامت آن است. ویژگی شلوار جین خوب را می توان استفاده از پارچه ای ضخیم و کلفت با گرم بالا دانست که می تواند به عمر لباس شما بیفزاید. یکی دیگر از این فاکتور ها در نظر گرفتن دوخت مناسب برای شلوار است. با کشیدن محل دوخت پارچه می توانید متوجه شوید که این دوخت قوی و محکم است یا به سادگی قابل باز شدن و از بین رفتن می باشد.

یک ویژگی شلوار جین خوب را می توان کشی بودن آن دانست. این مساله به ویژه برای خانم ها که از شلوار های جذب استفاده می کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از پارچه جین کشی می تواند راحتی شما را هنگام استفاده از این پارچه کلفت افزایش دهد. کیمیا نساجین یکی از تولید کنندگان معتبر پارچه جین در ایران است که از مرغوب ترین نوع این پارچه برای تولیداتش استفاده می کند.

شلوار جین از کجا بخریم ؟

شما می‌توانید این محصول پر طرفدار را از شرکت بزرگ کیمیا نساجین تهیه کنید. شرکت کیمیا نساجین با سالها تجربه در این حوزه مشغول به کار است و همیشه اجناس با کیفیت را در کنارکمترین قیمت به فروش می‌رساند. شما می‌توانید تنها با برقراری تماس با شرکت ما محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش کنید و در اسرع وقت ان را تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود