بررسی خواص پرمنگنات

   پرمنگنات ماده ای شیمیایی است که از دیر باز مورد توجه و استفاده زیادی قرارگرفته است. در جواب این سوال کلی که “پرمنگنات برای چی خوبه؟” باید به موارد متعددی اشاره کرد. پرمنگنات هم در طب سنتی مورد توجه بوده است، هم امروزه در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. در این گفتار با هم به بررسی کاربردهای مختلف پرمنگنات می پردازیم. ممکن است در ابتدا پاسخ به این سوال که “پرمنگنات برای چی خوبه؟” خیلی راحت به نظر برسد، اما با توجه به فواید این ماده شیمیایی به استفاده گسترده آن حتی در زندگی روزمره پی می بریم.

   پرمنگنات به دلیل داشتن خواص متعدد کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد و محبوبیت زیادی به همین دلیل پیدا کرده است. به صورت خلاصه می توان به کاربرد پرمنگنات در صنایع پزشکی، تصفیه آب، پرورش آبزیان و صنعت فیلم سازی اشاره نمود. علاوه بر موارد ذکر شده پرمنگنات حتی در طب سنتی از دیرباز مورد توجه بوده است.

بررسی خواص پرمنگنات

بررسی خواص پرمنگنات

   کاربرد پزشکی پرمنگنات و خاصیت ضد عفونی کنندگی آن

در ابتدا پرمنگنات به عنوان یک ضدعفونی کننده تولید و مورد استفاده قرار گرفت. خاصیت ضد عفونی کنندگی پرمنگنات هنوز هم مورد توجه است. این ویژگی هم در صنعت و هم بین مردم رایج است. پرمنگنات برای درمان بیماری های پوستی مورد استفاده قرار میگیرد. خاصیت ضد عفونی کنندگی پرمنگنات باعث میشود که میکروب ها از بین بروند. پرمنگنات خاصیت اکسایش زیادی دارد، به همین دلیل محلولش با آب وقتی روی پوست قرار میگیرد، با ترکیبات موجود در پوست واکنش داده و اکسیژن آزاد می کند، به این ترتیب میکروب های موجود در محل را از بین می برد.

 محلول رقیق پرمنگنات برای از بین بردن زخم ها، عفونت های پوستی، اگزما، آکنه و … به کار می رود. خواص ضد عفونی کننده ی پرمنگنات همچنین بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و جلبک ها را از بین می برد.

یکی از موارد استفاده از خاصیت ضد میکروبی پرمنگنات، استفاده از محلول رقیق این ماده در آب، بعد از زایمان، برای خانمها  می باشد. رحم خانمی که تازه زایمان کرده است مدتی حدود ۳ تا ۴ ماه طول می کشد تا ترمیم شود. در این مدت میکروبها ممکن است از غشا رحم وارد بدن شده و عفونت ایجاد کنند. در این مورد بعضی از پزشکان برای جلوگیری از ورود میکروب از غشا رحم، به خانمها توصیه می کنند تا خود را با محلول رقیق پرمنگنات شستشو دهند.

این مقاله رو از دست نده!>>>
سنگشویی در یزد

از خاصیت ضد باکتریایی پرمنگنات در درمان هموروئید و شقاق مقعد استفاده می شود. در صورت بروز بواسیر و تشدید این بیماری ممکن است ترک در مقعد به وجود بیاید، در این صورت شستشو با محلول رقیق پرمنگنات به درمان این بیماری با از بین بردن باکتری ها کمک می کند. بعد از شستشو با محلول رقیق پرمنگنات در مدت کوتاهی نشانه های بهبود حاصل می شود.  البته تمامی موارد ذکر شده باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد و خرید پرمنگنات باید با عالی ترین سطح کیفی به انجام برسد.

پرمنگنات برای چی خوبه و چگونه تولید می‌شود ؟ 

محلول ضعیفی که روی پوست آسیب دیده اعمال می شود برای کمک به خشک شدن درماتوزهای مرطوب و اگزوداتیو مانند:

  • اگزمای گریان
  • اگزمای ناخالصی
  • پومفولیکس
  • بیماری های پوستی تاول دار مانند پمفیگوئید.
    محلول پرمنگنات یک درمان سنتی برای عفونت‌های قارچی بود، اما آزول‌های موضعی (مانند کلوتریمازول) و آلیلامین‌ها (مانند تربینافین) مؤثرتر و از نظر زیبایی قابل قبول‌تر هستند.

و اما روش تهیه و تولید محصول پر طرفدار پرمنگنات :
پرمنگنات پتاسیم به صورت زیر توزیع می شود:

کریستال برای حل شدن در آب
محلول غلیظ (۱ در ۱۰۰) که باید ۱۰۰ برابر به غلظت کاری رقیق شود.
قرص (Permitabs) که حاوی ۴۰۰ میلی گرم پرمنگنات پتاسیم است. یک قرص به طور کامل در ۴ لیتر آب گرم حل می شود.
نکات مهم در مورد آماده سازی:

همه آنها نیاز به رقیق شدن با آب گرم تا غلظت مصرف نهایی ۱ در ۱۰۰۰۰ دارند
مخلوط کردن باید با دستکش انجام شود تا به تسهیل رقیق شدن یا حل شدن کامل قرص قبل از استفاده کمک کند.
محلول نهایی باید صورتی روشن باشد.
محلول و قرص ها باید دور از دسترس کودکان نگهداری شوند

ضدعفونی پوست ملتهب با پرمنگنات

   پرمنگنات ماندگاری میوه ها را افزایش می دهد

   بعضی از میوه ها مانند موز، سیب و انبه بعد از برداشت فرآیند رسیده شدنشان ادامه می یابد. این میوه ها با آزاد سازی گاز اتیلن رسیده تر می شوند. آزاد سازی گاز اتیلن در این دسته از میوه ها، که اصطلاحا به آنها فرازگرا می گویند، بعد از برداشت ادامه می یابد، به همین دلیل معمولا به صورت سبز و نارس چیده می شوند تا در هنگام حمل آسیب کمتری ببینند. پرمنگنات یک ماده جاذب اتیلن می باشد. بنابراین پرمنگنات در انبار میوه ها برای ماندگاری بیشتر این دسته از میوه ها به کار می رود و با جذب اتیلن آزاد شده توسط این میوه ها باعث تأخیر پروسه رسیده شدن آنها می شود. با توجه به مناسب بودن قیمت پرمنگنات، استفاده از آن در جهت حفظ تازگی میوه ها، صرفه اقتصادی دارد.

این مقاله رو از دست نده!>>>
خواص پرمنگنات برای رحم چیست؟

   کاربرد پرمنگنات در پرورش ماهی

   امروزه پرورش ماهی به عنوان یکی از مشاغل پر در آمد مورد توجه قرار گرفته است. با گسترش صنعت پرورش ماهی توجه به بیماری این آبزیان و رعایت بهداشتشان نیز حائز اهمیت می باشد. برای جلوگیری از بیماری ماهی ها و همچنین کنترل بهداشت در حوضچه های پرورش ماهی باید از مواد ضد عفونی استفاده کرد. یکی از این مواد ضدعفونی کننده که بسیار مقرون به صرفه و در دسترس نیز می باشد پرمنگنات است. پرمنگنات ترکیبی است که با توجه به خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد عفونت های موجودات زنده را کنترل می نماید. به این ترتیب غشا خارجی بدن ماهی ضد عفونی می شود و بیماری های این آبزیان کنترل می شود.

پرمنگنات در پرورش ماهی

پرمنگنات در پرورش ماهی

   کاربرد پرمنگنات در تصفیه آب

   در آب چاه عمدتا عناصری مانند منگنز و آهن در آب وجود دارد که باعث ایجاد طعم فلز در آب شده و آنرا غیر قابل شرب می نماید. پرمنگنات با خاصیت اکسید کنندگی که دارد باعث تغییر رنگ در آب که این عناصر در آن وجود دارد می شود. با اضافه کردن پرمنگنات به آب در صورت وجود آهن، آب به رنگ قهوه ایی، و در صورت وجود منگنز ، آب به رنگ سیاه در می آید. همچنین پرمنگنات زنگ زدگی لوله های آب را از بین می برد.

پرمنگنات در تصفیه آب

پرمنگنات در تصفیه آب

   کاربرد پرمنگنات به عنوان اکسید کننده قوی

   پرمنگنات میتواند هنگام ترکیب شدن با دیگر ترکیبات یا عناصر اتم های اکسیژن را از آن ها دریافت کند یا اتم های اکسیژن خود را به آن ها منتقل کند. این خاصیت پرمنگنات قابلیت اکسیدکنندگی و الکترولیت را به آن می دهد. خاصیت اکسیداسیون شیمیایی پرمنگنات باعث ضدعفونی کنندگی، پاک کنندگی و بوزدایی می شود. خاصیت اکسید کنندگی پرمنگنات در شیمی آلی برای اکسیداسیون بسیار پر کاربرد است.

   کاربرد آتش زایی پرمنگنات

   پرمنگنات میتواند با موادی مانند گلیسیرین آتش ایجاد کند . این واکنش بسیار خطرناک است که ممکن است با انفجار همراه باشد.

   کلام آخر

 پرمنگنات می تواند در صورت استفاده درست و آشنا بودن به موارد درست استفاده از آن در خدمت انسان باشد. در زمان استفاده از محلول پرمنگنات حتما به درصد ترکیب این ماده برای موارد مختلف دقت کنید، چرا که استفاده با درصدهای نادرست ممکن است لطمات جبران ناپذیری در بر داشته باشد. اگر پرمنگنات رقیق نشده باشد ممکن است به غشاهای مخاطی بینی، پوست، چشم، گلو، دستگاه تناسلی ویا مقعد آسیب برساند. این ماده در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد که ما در این مبحث به ذکر چند مورد پرداختیم. هم چنین می توانید برای خرید پرمنگنات به سایت کیمیا نساجین مراجعه کنید که مرجعی قدیمی و مطمئن برای خرید مواد شیمیایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات سنگشویی تنها به صورت عمده ارائه میشود